Tiroid Hormonları Nedir? Görevleri Nelerdir?

Tirioid Hormonları Nedir?

Her insanın boyun bölgesinde bulunan bir hormon çeşididir. Boynunuz da iki adet bulunur. Bunların isimleri T3 T4 hormonları olarak da bilinmektedir. Bu T3 ve T4 hormonlarının vücudunuz ve sağlığınız açısından en önemli görevi. Vücudunuzda harcanan kaloriyi dengelemek ve enerji üretimine destek olmak ve enerji üretimini sağlamak olarak bilinmektedir. Bu hormonların bir diğer insan vücuduna etkisi vücudun ısısını ayarlamaktadır. Tirioid hormonları düzenli çalışan insanları sık sık üşüdüğü nadir görülmektedir. Fakat troid probleminiz varsa sürekli olarak ısı kaybından dolayı vücudunuz da üşüme hissi mevcut olabilir. Tirioid hormonları vücudunuzun daha iyi dengede olabilmesi açısından oldukça önemli bir organdır. Tirioid rahatsızlığınız var ise kesinlikle tedavi edilmeli ve erkenden ilaç kullanımına başlanmalıdır.

Tirioid hormonlarının görevi nelerdir?

Tirioid hormonları insan sağlığı açısından önemli bir hormon olarak bilinmektedir. İnsan sağlığı ve vücut sağlığı açısından da oldukça yararı vardır.

  • T3 ve T4 hormonları (Tirioid hormonu) vücudunuzun metabolizmasını kontrol altına alarak metabolizmanın düzenli olarak çalışmasına olanak sağlar.
  • Tirioid hormonu testi yaptırdığınız da troid hormonlarının değerlerinde farklılık meydana çıkarsa bu troid hormonlarınızın az ya da çok çalıştığı anlamına gelir. Eğer hormonlarınız fazla salgılama yapıyorsa bu metabolizma hızlanarak daha fazla hızlı bir şekilde metabolizmanın çalışmasına olanak sağlar ve metabolizmanın hızlı çalışması probleminde ise hipertroid rahatsızlığı meydana gelebilir.
  • Tirioid hormonlarının çok fazla çalıştığını test sonuçlarından görüp durumunuz hipertroid rahatsızlığını öne çıkartıyorsa en belirgin belirtileri; Kalp çarpıntısı ortaya çıkar ve kalbiniz olması gerekenden daha farklı atar. Bağırsaklarda meydana gelen bozukluklardan dolayı da ishal durumunuz ortaya çıkar buda uzun vadede tekrar etmesi durumunda sizi mutsuz eder.
  • Tirioid hormonlarınızın yaptırdığınız testlerde hormonların normalden daha az çalıştığı ortaya çıkar ise bu durumda da hipotiroidi ortaya çıkar.
  • Hipotiroid olduğunuz kesinleştiği zaman tedavi edilmediği takdirde hipertiroid hormon bozukluğunda meydana gelen kalbin hızlı atması ve ishal durumunun aksine hipotiroid hormon bozukluğunda kalbin olduğundan daha yavaş atması ve günlük rutin tuvalet ihtiyacınızın bozularak kabızlık durumunun söz konusu olmasına olanak sağlayarak vücut sağlığınız da farklılıklar meydana getirebilir.

Tiroid Bezinin Normal Ya da Normal Çalışmadığını Anlamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle tiroid şikayetiniz var ise ilk yapmanız gereken dahiliye doktorundan hemen randevu almaktadır. Muayene olduğunuz doktorunuzun isteğine göre T3, T4 ve TSH hormonlarının tahlillerini yaptırarak tirioid hormon değerlerinize baktırabilirsiniz.

Tiroid Hastalığı Riski Kimlerde Görülür?

Tiroid hastalığı iyot eksikliğinden dolayı da görülebilmektedir. İklim açısından bakıldığı zaman iyot eksikliği olan bölgelerde yaşayan insanlar vücuduna yeterli olarak iyot mineralinin girmemesi durumunda tiroid riski daha da artmaktadır.

Tiroid hormonu bir nevi genetiktir. Aileden kaynaklı olarak da tiroid rahatsızlığına yakalanma riskiniz yüksektir. Aileniz de tiroid rahatsızlığı olan birisi varsa bu riski sizde taşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden test yaptırmanız gerekmektedir.

Özellikle hamilelik dönemlerinde çıkma riski oldukça yüksektir. Hamile ya da yeni anne olan kişilerde tiroid bozukluğu meydana gelebilir.

Kanser rahatsızlığı olan kişilerde radyoterapi alan kişilerde görülme riski oldukça yüksektir.

Tiroid Bezinin Yavaş Ya da Hızlı Çalışmasında Meydana Gelen Hastalıklar Nelerdir?

  1. Guatr hastalığına sebep olabilir.
  2. Nodül iyi huylu ya da kötü huylu olarak ortaya çıkabilir.
  3. Tiroid
  4. Hipertiroid metabolizmanın farklı çalışmasına olanak sağlayabilir
  5. Hipotiroid  metabolizmanın farklı çalışmasına olanak sağlayabilir

Tiroid Hormon Bozukluğunu Olduğunda Hamileliğe Etki Eder Mi?

Tiroid hormonu normale göre daha az ve daha fazla çalışması durumunda hamilelik sürecine etki edebilir. Tiroid rahatsızlığı hamilelik döneminde de meydana gelen bir hastalıktır. Kadınlar da gebeliğin ilerlemesinde oldukça etkilidir. Hem bebeğin hem de anne adayının tiroid bozukluğunda olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabilir. Örnek verilecek olursa bebeklerde zeka geriliği, gelişim bozukluğu gibi nedenler bebeği etkilerken annede de düşük riskini meydana getirir. Hamilelik öncesi ve sonrası mutlaka tiroid hormon testi yaptırılması gerekmektedir. Hamilelik döneminde de doktor kontrolünüze göre mutlaka testlerin yenilenerek yaptırılmasında fayda vardır.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Basen Bölgesini Zayıflatmak İçin Diyet

Kalçalarınızın genişliğinden şikayet mi ediyorsunuz? Müjde; pek çok kadının başlıca derdi olan kalça problemini ortadan kaldıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir