Tesettür Giyim Seçimleri

Tesettür giyim modasının ilerlemesiyle birlikte model çeşitliliği de artarken, bu giyim tarzını benimseyen kadınların da seçenekleri çoğaldı. Yazlık ve kışlık giyim de bu farklılığa göre çeşitlenmeye başladı. Her giyim tarzının ürünlerinde yaz ve kış ayrımı önemli bir noktadır. Her sezonun ise kendine özgü çizgileri bulunur. Daha önceleri kısıtlı kıyafet bulma imkanı olan tesettür giyim artık dünyanın trendlerini takip eder hale geldi. Tesettür giyim konusunda belirli başlı sabit kalan modellere eklenen yeni tasarımlar ve çok tercih edilen kesimlerin yeni bir tarza kavuşmasıyla birlikte daha şık görünme şansı ortaya çıktı. Tesettür kıyafetleri arasında kış mevsiminde kullanıma sunulan ürünler daha çok soğuktan koruma amaçlı olduğu için kalın kumaşlardan yapılır. Çoğunlukla koyu renkli olan bu ürünlerin yakın dönemlerde daha açık ve sportif olanları da yapılamaya başlandı. Genç kesimin de tesettürü tercih etmesinin ardından tarzlar her kesime hitap edecek şekle geldi. Tesettür modası da bu çizgiye paralel olarak daha farklı bir görünüme kavuştu. İster gece davetlerine, ister gündüz yaşamına eşlik edecek tesettür kıyafetler rahatlıkla bulunabilir hale geldi. Son derece şık olma imkanı veren yeni tasarımlar birbiri ile doğru tamamlandığı şekilde mükemmel bir görüntü elde etmek mümkün hale geldi. Artık her sezon değişen modelleri ile farklı görünmek, bir parça öne çıkmak ve tebrikleri toplamak çok kolay.

Tesettür Pardesü Seçimi

Tesettür pardesü, tesettür güyen bayanların tercih ettiği, uzun dış giyim ürünlerinden biridir. Renk seçenekleri oldukça geniştir. Özellikle ince kumaşından dolayı yaz ve hafif mevsimlerde tercih edilecek en güzel parçalardan biridir. Son yıllarda pardesü modellerine daha abiye tasrımlarda katıldı. Dantel ve işleme detaylarla kuvvetlendirilen mantolar sadece gündüz giyiminin bir parçası olmaktan çıkarak geceleri de seçenekler arasına eklendi. Tesettür pardesü ile kombinelenebilecek ürünler de en az pardeülerin kendisi kadar fazla seçeneğe sahiptir. Bu nedenle pardesü ile kombinlenecek ürünlerin de seçimi kolaylaşır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken renk kadar kesimdir de. Bol pardesülerin altına giyilecek daha bol kıyafetler kişiyi olduğundan kilolu gösterebilir. Dar kesimleri kullanmak ise bu konuda daha rahat seçim yapma şansı sunar. Pardesü altında renk uyumunu sağlamak da önemlidir. Düz renkli pardesülerin altına hemen hemen bütün renkler uyum sağlar. Pardesü kullanırken altına etek ya da pantolon tercih edilebilir. Ayrıca sıcak havalarda ince bir alt ve pardesü yeterli olacaktır. Pardesü kumaşları mevsim özelliklerine göre değişir. Kışın kalın kumaşlar, yazın ise daha ince kumaşlar pardesü yapımında kullanılırken, kumaşın ne olduğu da pardesünün görüntüsünü doğrudan etkiler. Yaz mevsiminde pamuklu kumaştan yapılmış pardesüleri tercih etmek terleme miktarını azaltır. Kumaş gözenekleri ne kadar geniş olursa hava geçirgenliği de o denli fazla olacağı için buna da dikkat edilebilir. Pardesüler üzerinde bulunan yıkama talimatına ve kumaş özelliğine göre bakım kurallarına dikkat edildikleri takdirde uzun yıllar kullanılabilirler. Pardesü satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başak nokta ise kol hareketlerini kısıtlamamasıdır. Hareketlerin kısıtlamasına neden olan kesimler o kişi için doğru bir model değildir. Pardesü kullanımı her yaş için uygundur. Hatta yeni modeller arasında bütün yaş gruplarına hitap edenler mevcuttur. Tesettür giyimin en büyük farkı ise bir modelin çoğunlukla geniş bir kesime hitap eder özellikte olmasıdır. Bu nedenle seçenekler de daha fazla olur.

Tesettür Kap Kullanımı

Tesettür kap her kadının dolabında olması gereken ürünlerden biridir. Kaplara olan ilginin artmasıyla birlikte yepyeni modeller ile her sezon öne çıkan bu parçalar, rahatlığı ile bilinir. Kaplar ince kumaştan yapılan, diz hizasına ya da altına kadar gelen yazlık ürünlerdir. İsteğe bağlı olarak düğmeli ya da fermuarlı modeller arasından kap seçimi yapılabilir. Renk seçenekleri ise oldukça fazladır. Kaplar boyları ile pardösülerden ayrılır. Pardösü ayak bileğine kadar uzarken bir kap diz altında son bulur. Kap denilince pardösü ve tunik karışımı bir model düşünülebilir. Kapların altına formları gereği çoğunlukla pantolon kullanılır. Etek kap ile uyum sağlayan bir kıyafet değildir. Halihazırda kapın etek gibi bir görüntüsü de bulunur. Ayrıca bir kapın en belirgin özelliği kumaşının ince olmasıdır. Kap seçerken mutlaka vücut yapısına uygun modeller tercih edilmelidir. Dar kaplar çoğunlukla kişiyi kötü gösterir ve hareket sırasında kısıtlama yaratır. Kap alırken beden ölçüsünü tam olarak bilmek gerekir. Bir kapın ne çok bol ne de çok dar olması gerekir. En doğru biçim vücudu sıkmayan ancak birkaç beden büyük gibi görünmeyendir. Ayrıca kesimi dar olan kap modelleri bulunabilir. Buna da dikkat edildiği sürece kaplar bir bayanı şık gösteren giyim parçaları arasında yer alır. Kapların tasarımlarına gelince ortada çok fazla model olduğu söylenebilir. Düz renkli kaplarda hemen hemen bütün renkler mevcuttur. Desenlilerde ise o senenin modasına göre desenler değişebilir. Çiçekli, puantiyeli, ekoseli gibi farklı kumaş özelliklerine sahip kaplar, yaz aylarında hem gündüz hem gece bayanların şıklığını tamamlar. Kaplar da tıpkı pardösüler gibi kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde uzun süre giyilebilecek parçalar arasındadır. Kapların giyimi kadar dikişi de özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle satın alım sırasında dikiminin düzgün olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde kap kişinin üzerinde olması gerektiği gibi durmaz ve ortaya hoş olmayan bir görüntünün çıkmasına neden olur. Bu durum da çoğu kadının istemeyeceği bir görüntüdür.

Tesettür Manto Alırken

Tesettür manto ise pardösü ve kaplardan daha kalın kumaşlar ile üretilen, kışın aynı zamanda soğuktan da korunmaya yardımcı olan kıyafetlerdir. Manto için kullanılan kumaşlar genellikle ağır ve kalın olur. Mantoların kendilerine göre detayları bulunabilir. Bazı mantolar sadece boydan boya düğme ile kapanır. Bazılarında ise hem fermuar hem düğme bulunur. Sadece fermuar kullanılan modellere de rastlamak mümkündür. Çoğu mantonun üzerinde cep detayları bulunur. Bu cepler kış soğuklarında elleri soğuktan korumaya yardımcı olurlar. Daha spor tarzlarda ayrıca kapüşon yer alabilir. Mantolar gençlerin de yaşı daha büyük olan bayanların da rahatlıkla kullanabileceği parçalar arasındadır. Kışın giyildikleri ve çabuk kirlenmelerinin önlenmesi için genellikle koyu renktedirler. Ancak isteyenler açık renk mantolar da bulabilirler. Mantolarda genel olarak koruma faktörü göz önünde bulundurulur. Tek renk olmaları birçok renk ile uyum sağladıkları için tercih edilen bir durumdur. Tabi mantolar konusunda seçeneklerin de oldukça fazla olduğunu eklemek de fayda var. Moda sektörünün gelişmesi kumaş seçeneklerini de arttırdığı için mantolarda bu kumaşlar ile daha modern bir yüze bürünmüştür. Mantolar da tıpkı diğer ürünler gibi kullanım talimatlarına dikkat edilmesi gereke ürünler arasındadır. Dahası dış etkenlerden en çok etkilenen giyim ürünleridir. Kar ve yağmur suyu manto ile doğrudan temas eder. Bazı kumaşların ise hiçbir şekilde suya maruz kalmaması gerekir. Bu tip bir kumaştan yapılmaış manto kullanırken bu özelliğin göz önünde bulundurulması önemlidir. Mantoların temizlenmesi için kullanılabilecek en güzel yöntem kuru temizlemedir. Böylelikle yıkama hatası yapılmamış olur.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Rahat Giyimin Öncülerinden Bayan Tayt

Sportif görselliği ön plana çıkartan giyim tasarımları, günümüzde model değişiklikleri ile üretilmeye devam etmektedir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir