Sizi İç Huzura Kavuşturan Yoga!

İç huzur yoga; Günümüz dünyasında insanların huzura eskisinden daha fazla ihtiyacı olduğu biliniyor. Herkes stresten, sevmediği işinden, mutsuz olmaktan bahsediyor ve şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Böyle bir dünyada insana huzur ve keyif veren değerleri hayatımızın merkezine koymak gerekiyor.

İnsanın yoga ile kendine zaman ayırması, huzura ermesi, kendisini mutlu hissetmesi mümkün. Yogayı yakından tanıyarak huzurla ilişkisini çözümleyebilirsiniz yani yoga ile huzur bulacağınıza içten inanırsanız; sonucun başarısız olması olanaksız görünüyor.

Yoga insana psikolojik açıdan huzur vermenin yanında fiziksel açıdan da pek çok fayda sağlıyor. Vücut sağlığını korumak ya da düzeltmek, ruh sağlığını düzeltmeden pek mümkün olmadığından ve yoga her iki açıdan da olumlu etkiler gösterdiğinden tercih edilebilir.

Yoga Nedir?

Zihin meditasyonu olarak kısaca açıklanabilen yoga aslında bir yaşam biçimidir. İnsanların zihinsel ve bedensel olarak sağlığını korumak amacıyla yaptığı meditasyon türüne yoga adı verilmektedir. Yoganın günümüzde çok tercih edilmektedir ama çok eski tarihlere dayanan ve birçok kaynağı olan Pakistan ve Hindistan’da yapıldığı bilinmektedir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga yapmaya başlarken bilinçsiz davranmamak adına bir uzmandan yardım almak en doğrusudur. Evinizin rahat ortamında yoga yapmak isterseniz; özel olarak gelen meditasyon uzmanlarını tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak yoga merkezlerine kayıt olup düzenli olarak, iyi bir eğitmen eşliğinde yoga yapabilirsiniz.

Yogayı dinleyerek, okuyarak yapmanız olanaksızdır. Mutlaka videolardan ve uzmanlardan faydalanmanız gerekir. Özellikle temelde önemli olan yoga duruşlarını en doğru şekilde öğrenmelisiniz. Kartal duruşu, öne eğilme, köprü ve üçgen duruş gibi hareketler yoganın temel ve kolay hareketlerinden bazılarıdır. Bunların yanlış öğrenilmesi yoga için önemli olan konsantrasyonun eksik olmasına neden olabilir.

Yoga yapabilmek için bir diğer alternatifiniz görsel eğitim setlerdir. Videolu ve anlatımlı bu setlerle de yogayı evinizde öğrenip yapabilirsiniz. Seti uygulamaya başlamadan önce oturup dikkatlice izlemeyi ve dinlemeyi unutmamalısınız.

Yoganın Huzur Üzerindeki Etkisi Nedir?

Yoga düzenli olarak yapıldığında insana vücudunu dinlemeyi öğreten bir meditasyon tekniğidir. Yoga yapan kişi kendisini, vücudunu sevmeye, onlara saygı duymaya başlar. Fikirler, hayata bakış açısı yoga ile bir anda değişebilir. Yoga yapan insan daha sabırlı, daha sakin ve anlayışlıdır. Bu yapıdaki insanlar doğal olarak günlük hayatta daha huzurlu olurlar.


Hayatın olması gerektiği gibi yolunda gittiğini düşünmek, hayata olumlu bir pencereden bakmak insana rahatlık verir. Ayrıca yoga kaliteli bir uyku süreci geçirmeye de yardımcıdır. İyi uyuyan, iyi beslenen ve iyi düşünen insanlar doğal olarak daha mutlu ve huzurlu olurlar.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga insanın tüm duyularını açarak dikkati artırabilir bir özelliğe sahiptir. Stresle başa çıkmayı öğrenmenin en iyi yolu da yogadır. Yoga özellikle zor bir dönemde olan kişilere önerilir. Örneğin doğumu yaklaşmış anne adaylarının hamileliğin son günlerini ve doğumu kolay ve rahat geçirebilmesi için yoga önerilmektedir çünkü yoga doğru nefes almayı ve doğru durmayı öğretir. Stresli bir hayatı olan kişilerde yoga yaparak rahatladığında kaslarındaki gevşemeyi fark edebilirler.

Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga yapmak için çok özel yeteneklere ihtiyaç yoktur. Hemen herkes rahatlıkla yoga yapabilir. Özel bir durumunuz varsa da mutlaka uzmana bunu belirtmelisiniz ki kendisi size yönelik bir meditasyon programı oluşturabilsin. Ciddi bir fiziksel engeli olmayan herkesin yapabileceği yoga, özel durumları olan özel çocuklar ve yetişkinler için de farklı bir formatta yapılabilmektedir.

Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoganın bazı hareketlerini ısınmadan yapmaya kalkarsanız; ciddi rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Bu nedenle yogayı tam öğrenmeden ve ısınmadan yapmaya başlamamalısınız. Yoga süresince tüm hareketleriniz daha yumuşak olmalıdır. Ani ve sert hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Yoga yaparken tüm dikkatinizi vermiş olmalısınız yani tam anlamıyla zihninize ve vücudunuza odaklanmalısınız.

Yogaya başladıktan sonra düzenli yapmanız; netice alabilmeniz açısından önemlidir. Herhangi bir nedenle ara verilmişse; tekrar hafif düzeyden yogaya başlanmalıdır. Yoga yaparken yorgunluk hissediyorsanız; mutlaka bir yerde yanlış yapıyorsunuzdur.

Yogaya Başlayacaklara İpuçları

Yogaya başlamadan önce tüm hazırlıkları eksiksiz tamamlamalısınız. Yoga yapımına özel malzemelerin alışverişini mutlaka yapmalısınız. Yoga matı, güzel kokuları olan tütsüler, yoga kıyafetleri, kokulu mumlar yoga alışverişinizde olması gerekenler. Yoga programınızı belirlemeden yogaya başlamamalısınız. Aksi halde düzensiz bir yoga sisteminiz olur ve olumlu sonuç elde edemezsiniz.

Yoga Egzersizleri

Yoga egzersizleri sayıca çok fazladır ve her birinin kendine has ismi ve anlamı vardır. Anlamların arkasında yatan en önemli şey ise çakraları açmaktır. Yoga egzersizlerini yaparken vücudunuzun size ne demek istediğini anlamaya çalışmalısınız. Yoga egzersizlerinde en korkulan duruşlardır. Pek çok insan duruşları yapamayacağını düşünür ama aslında duruşlar yoganın en kolay ve gerekli egzersizleridir.

Yoganın tüm egzersizleri vücuttaki kasları ve eklemleri çalıştırmak konusunda başarılıdır. Yoga egzersizlerini doğru öğrenir ve uygularsanız; sağlığınıza kavuşmak ve huzur bulmakla kalmaz; günlük yaşamda da daha doğru durur ve daha doğru davranışlar sergilersiniz. Doğru duruş, yoga egzersizlerinin en güzel hediyesidir.

Yeni yılda iç huzurunuz yeniden bir araya gelebilmeniz ve doğru duruşla dinç bir vücuda sahip olabilmeniz için yoga yapmayı denemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan En Güzel Çam Ağacı Sizin Olsun! Muhteşem Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde yılbaşı ağacı, yılbaşı çam ağacı ve yılbaşı için ağaç dekorasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Basen Bölgesini Zayıflatmak İçin Diyet

Kalçalarınızın genişliğinden şikayet mi ediyorsunuz? Müjde; pek çok kadının başlıca derdi olan kalça problemini ortadan kaldıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir