Sarımsak Saç İçin Faydalı mıdır?

Sarımsak saç için faydalı mıdır; Saçlarda meydana gelebilen dökülme, güçsüzlük, kırılma ve cansızlık zaman zaman bakım yapılması gerektiğinin işaretidir. Saçınıza yeterince iyi bakmadığınızda bir süre sonra istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma engel olabilmek için doğal bakım kürlerini uygulamak son derece önemlidir. Kozmetik dünyasının kimyasal içerikli ürünlerini kullanmaktansa bitkisel alternatifleri denemek çok daha sağlıklıdır. Bu alternatiflerden biri de sarımsaktır.

Sarımsak uzun yıllardır saç için kullanılan güçlendirici bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak sarımsak bakımı yapıldığında saçlar üzerinde çok yönlü etkisinin olduğunu görmek mümkündür. Her ne kadar kokusu nedeniyle pek çok kişi tereddüt etse de sarımsağın kendine özgü içeriği, saçlara kokudan daha olumlu etkiler sunmaktadır.

Sarımsak Saç İçin Faydalı mıdır?

Sarımsak içerisinde sülfür, selenyum, C vitamini ve bakır bulunduran özel bir bitkidir. Asidik bir yapısı olduğu için kullanıldığı canlı alanda hafif bir yanma hissi oluşturmaktadır. İçeriği sayesinde sürüldüğü bölgede hücre uyanması sağlayarak olumlu yönde etki etmektedir. Bu etki, saçlar için de geçerlidir. Saçlarının hızlı şekilde büyümesini isteyen kişiler, bunun için sarımsaktan yardım alabilirler. Yalnızca uzama değil saçın güçlenmesi, kökten daha sağlam ve gür çıkması gibi konularla da saçı güçlendirdiği bilinmektedir.

Özellikle saç beyazlaması konusunda olumlu etkisi bulunan sarımsağın ayrıca saç dökülmesine de faydaları olduğu görülmektedir.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Saçlarınızda olması gerekenden fazla dökülme varsa zaman içerisinde saç miktarında azalma meydana gelecektir. Azalmanın sonucunda bölgesel kelliğe kadar giden büyük sorunlar oluşabilmektedir. Bu duruma engel olmak için sarımsak tercih edilebilir. Sarımsak, saçların döküldüğü noktalara uygulandığında canlanma sağlamaktadır. Bu noktalarda ilk sürdüğünüzde yanma hissi oluşturabilmektedir ancak bir sonrakilerde aynı etki oluşmaz ve saç diplerini güçlendirir. Yeni çıkan saçlar çok daha güçlü doğarlar.

Saçlara olumlu yönde etkisi olan sarımsağın özellikle saç çıkarma konusunda çokça kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle pek çok şampuan ve saç bakım kreminin içerisinde sarımsak özü yer almaktadır.

Sarımsak Saç Dökülmesine Engel Olur mu?

Sarımsakta bulunan selenyum yoğunluğu, saç dökülmelerine karşı etkili olmaktadır. Saçlarda oluşan yıpranmalara karşı selenyum, E vitamini emilimini güçlendirir. E vitamini onarma işlevli bir vitamindir ve selenyumun yoğun olduğu sarımsakla beraber saçların onarılmasına yardımcı olur. Bu noktada eksiklik olduğunda saçların gereğinden fazla döküldüğü, tararken sık sık kırıldığı ve kopmaların yaşandığı bilinmektedir. Düzenli olarak sarımsak kullandığınızda saç dökülmelerinizde azalma olduğunu fark edebilirsiniz.

Sarımsak Saçı Gürleştirir mi?

Sarımsak, içerisinde bulunan sülfür sayesinde hücrelerde yenileme yapabilmektedir. Hücrelerin canlanması, saç diplerinde güçlenmeye saç üretiminde artışa yardımcı olmaktadır. Bununla beraber saçların daha güçlü şekilde çoğalmasını sağlamaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan C vitamini ise saçların gür şekilde doğmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle ince telli saç yapısına sahip olan kişilerin, sarımsak sürdüklerinde yeni çıkan saçları çok daha kalın ve güçlü çıkmaktadır.

Sarımsakta yer alan kalsiyum ve demir, saçların zayıf şekilde büyümesine engel olmaktadır. Zayıf telli saçların güçlendirilmesi ve çıkanların daha kalın telli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca saç çıkmayan noktalarda da sarımsak sayesinde gür şekilde saçlar çıkmaktadır.

Sarımsak Saç Kırılmasını Azaltır mı?

Sarımsak, içerisinde bulunan B1, B6 ve C vitamini sayesinde saçların canlılığını kazanmasını sağlamaktadır. Saçların olduğundan parlak, güçlü ve bakımlı olması için düzenli şekilde kür yapılması önemlidir. Özellikle fazla işlem nedeniyle kırılmış olan saçlara sarımsak bakımı çok iyi gelmektedir. Sarımsak bakımı sayesinde saçların uçlarından yukarıya doğru hızla yayılan kırılmalar azalmaktadır. Onarımı hızlandıran sarımsak sayesinde kırılmalarda %70’e kadar hızlı iyileşme tespit edilmektedir.

Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsak kullanımı saçlarınızın sorununa bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Özellikle saç eksilmesi, bölgesel dökülme gibi problemleriniz varsa sarımsağı ikiye ayırarak sorunlu noktalara sürmeniz gerekmektedir.

Gür saçlara sahip olabilmek için, saçların daha canlı ve ışıltılı çıkmasını sağlamak için sarımsağı şampuan, krem içerisine katabilirsiniz. Bunun yanında sarımsak yağının da sarımsak kadar etkili olduğunu unutmamalı, desteklemesi için sarımsak yağını da kullanmalısınız.

Sarımsak Şampuan İçerisinde Nasıl Kullanılır?

Sarımsağı ellerinizle saçınıza sürmek zor gelirse şampuanınız içerisine dâhil edebilirsiniz. Her ne kadar sarımsak özlü şampuanlar satışa sunulsa da içerisinde bulunan kimyasallar, sarımsağın gerçek etkisini göstermesine engel olacaktır. Bunun yerine sarımsağı küçük küçük rendeleyip küçük bir şampuan şişesinde kullanabilirsiniz. Bu sayede kimyasal içerikli şampuanlardan çok daha faydalı olacaktır. Tercih ederseniz sarımsağın yerine sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız için sarımsak yağı kullanmak isterseniz yapmanız gereken saç diplerinize pamuk yardımıyla sürmek daha sonra boneyle kapatıp dinlendirmektir. Daha önce kullanılmış ve faydası görülmüş olan herhangi bir markanın, bitkisel içerikli sarımsak yağını kullandığınızdan emin olmalısınız.

Haftada 1 gün sarımsak yağı bakımı yaptığınızda saçlarınızın eskisinden çok daha kuvvetli olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında sarımsak yağını şampuan içerisinde de kullanmanız mümkündür. Böylece her seferinde bakım kürüyle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Retro Şıklığı: Vintage Gelin Saç Modelleri

  Düğün gününde vintage temasını A’dan Z’ye kusursuzca kullanmak isteyenlerin tercihi olabilecek detaylar arasında vintage …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir