Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı görünen bir cilt hemen hemen herkesin istediği bir şeydir. Pürüzsüz, parlak, herhangi bir lekenin olmadığı, siyah nokta, sivilce lekeleri gibi cilt sorunlarının mevcut olmadığı bir cildi herkes ister ve hayalini kurar. Ancak sadece istemek yerine bu konunun üzerine gitmekte yarar vardır. Çoğu zaman dışarıda yenen yemekler, düzensiz beslenme, vücuda yeteri su almama, abur cubur tüketme, yağlı yapılan ve yağlı yenen yemekler, sebze ve meyve gibi yiyecekleri yeteri kadar tüketilmemesi, cilt temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesi, hatta makyajla uyumak gibi bir çok neden sıralanabilir. Cilt temizliğinde ve cildin ferah bir görünüm kazanmasında en önemli etken tartışmasız beslenme düzeninizdir. Kendinize doğru bir beslenme planı oluşturarak cildinizin hem daha erken yaşlanmasını önleyecek hem de lekelenme gibi sorunlardan kendinizi kurtarabileceksiniz. Beslenme alışkanlığının yanında psikolojik durumunuz da cildiniz için önem arz etmektedir. Psikolojik olarak sorun yaşayan ve oldukça takıntılı olan insanların cildinde bu psikolojik sorunlara karşı cilt savaş açarak reaksiyon gösterir ve istenmeyen sonuçları da beraberinde getirir. Cilt derisi sürekli olarak yenilenen bir şeydir. Bu sebepledir ki daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde cilt derinizin yenilenmesi için beslenme alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak cildinizin yenilenmesinde ki katkıyı en iyi şekilde siz oluşturup siz yapabilirsiniz. Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve nemi sizin elinizde olan etkenlerden sağlanır. Düzenli ve doğru beslenmek sizin yararınıza olacaktır.

Doğru Beslenmek İçin Öneriler Nelerdir?

Bir çok insanın cilt üzerinde yaşadığı sorun ve sıkıntılar herkese göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle cilt yapınızda ki sorunun nereden kaynaklandığını ya da cildinizde ki sorunun ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Örneğin;

Doğru beslenmeme durumlarında ciltte solgun ve durgun bir yapı hakim olarak kuru ve lekeli bir hale dönüşür. Sürekli olarak katı yağ tüketen bir insanın kılcal damarlarında tıkanma olması olası bir durumdur. Vücudunuzda mevcut olan dolaşım bozuklukları cildin renginde farklılık yaratarak sağlıksız bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Cilt güzelliğinin en önemlisi sağlıklı bir kan dolaşımının olmasıdır. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin düzenli tüketilmesi kan dolaşımını hızlandırarak cilde oksijen taşır ve oksijenle birlikte cilt kendine gelir daha genç bir görünüm elde edersiniz.

Cilt Kırışıklıklarını Önlemek İçin Neler Yapılır?

İçerisinde A vitamini olan ürünlerin yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Sarı, turuncu, yeşil renkli sebzeler, yumurta akı, ciğer, tereyağı gibi yiyeceklerde bulunur. Bunların düzenli olarak tüketilmesi cilde fayda sağlar.

Akne Tedavisinde Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

İçerisinde B vitamini olan ürünler akne tedavisinde kullanılır. Şam fıstığı, tavuk, balık, hindi ve tam tahıllı ürünler düzenli olarak tüketildiği takdirde akne tedavisine katkı sağlar.

Limon, greyfurt, portakal, çilek, kivi, frenküzümü, lahana, domates, kırmızı biber, yeşil biber gibi sebze ve meyveler ciltte meydana gelen lekelerin giderilmesinde kullanılır.

Sivilcelerinizin Geçmesinde Yardımcı Olacak Sebzeler Nelerdir?

Sivilceler günümüzün cilt sorunlarından bir tanesidir. Zaman zaman sivilceler sinir bozucu bir hali de beraberinde getirmektedir.Geçmeyen sivilceler ile uğraşmakta zaman zaman oldukça sıkıcı bir hal almaktadır. Sivilceler de çoğu zaman yediğiniz yiyeceklerden dolayı da meydana çıkabilir. Bu yüzden sivilce sorununuz mevcutsa Brokoli tüketmek cildiniz için faydalı olacaktır. Brokoli salatası yaparak düzenli olarak tüketmiş olduğunuz takdirde cildinizin hem nem dengesini koruyacak hem de canlanıp gençleşmesine yardımcı olacaktır.

Kuru bir cilt yapınız var ise zeytinyağı tüketmenizde fayda vardır. Gün içerisinde yemiş olduğunuz salata gibi yiyecekler bir kaşık hakiki zeytinyağı ekleyerek cildinizin kurumasının önüne geçebilmeniz mümkündür. Meyve olarak da kavun tüketmeniz cilt kuruluğunuzu önleyecektir.

  • Güneş ışınlarına gün içerisinde maruz kalmamaya özen gösterin.
  • Günde en az 2,5 Litre su için.
  • Vitamin yönünden düzenli olarak beslenin.
  • Güne kahvaltı yaparak başlayın kahvaltı en önemli öğündür. Kahvaltı öğününü kesinlikle atlamayın.
  • Günde 1 ya da 2 fincan yeşil çay tüketin.

 

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Basen Bölgesini Zayıflatmak İçin Diyet

Kalçalarınızın genişliğinden şikayet mi ediyorsunuz? Müjde; pek çok kadının başlıca derdi olan kalça problemini ortadan kaldıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir