Mutfak Dekorasyonu Yaparken İşlevine Uygun Tercihler

Mutfakta çalışma alanlarının boyutlandırılmasında, kullanıcının fiziksel boyutları ön plandadır. Mutfakta çalışacak kişi oturma, ayakta durma, yürüme gibi eylemleri gerçekleştirirken minimum enerji ve maksimum verim elde etmelidir. Bu sebeple zaman içerisinde oluşan standart ölçüler ortaya çıkmıştır. Ayakta durmaya dayalı işlerde bacaklar ve ayaklar için çalışma yüzeyinin veya makinenin altında yeterli bir alanın boş bırakılması gerekir. Bu, kişinin vücudunu eğmeden yaptığı işe odaklanmasını sağlayacaktır.

Mutfak Tasarımında Renklerin Kullanımı

Mutfaklarda kullanılacak renkler doğal ve yapay ışıkta, göze hoş gelecek, gözü yormayacak ve yansıtma oranı yüksek renkler olmalıdır. Mutfak genellikle dinlenme amacıyla kullanılan bir mekân olmadığı için heyecan verici renklerin kullanılması daha uygundur. Mutfağın açık yeşil tonlarda dekore edilmesi de uygundur. Yeşilin koyu tonları ise mutfak dolapları ve fayanslar için oldukça uygundur. Yeşili seven biriyseniz size en yakın renk de mavi olacaktır. Mavi-yeşil renkler yaratıcıdır, moda, gastronomi sanatı ve dekorasyon gibi alanlar için mavi-yeşil renkler önemlidir.

Mutfak Tasarımında Estetik

Tasarlanan mutfak işlevsel olduğu kadar estetik de olması gerekmektedir. Mutfaktaki renk, biçim, doku, çizgi, ışık-gölge estetik gereksinimleri karşılayacak şekilde olmalıdır. Gelişen teknolojiyle farklı malzeme beraberinde farklı renk ve dokuyu getirmektedir. Bu nedenle de çok sayıda farklı mutfak seçenekleri ortaya çıkabilmektedir. Önemli olan kullanılacak tarzın belirlenmesi ona göre tercihler yapılmasıdır.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Evde Abiye Boncuk İşi Yaparak Para Kazanma Avantajları

Günümüz koşullarında birden fazla gereksinimin karşılanabilmesi adına veyahut kişilerin hobi-eğlence eğilimlerine bağlı olarak evde ek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir