Kişisel Bakım Uygulaması Nasıl Yapılmalı

Kişisel Bakım ve Temizlik

Kişisel temizlik; vücudu, dışardan gelen mikroplara ve vücudu kirleten etkenlere karşı korumak yani sağlığımıza yararı olacak temizliktir. Bu temizliğin sağlanması için kişisel bakım yapmak gereklidir. Yani temizlik kurallarının bütününe kişisel bakım adı verilmektedir.

Kişisel Bakımın Uygulanması

El yüz yıkamak, tırnak kesmek, banyo yapmak gibi kolay uygulamalar sayesinde bile birçok mikroptan kurtulabiliriz. Sürekli hareket eden ya da çalışan kişilerin iki günde bir tam anlamıyla ve her bölgenin temizliği yapılacak şekilde duş alması uygun olacaktır. İç çamaşırlar başta olmak üzere kıyafetlerin iki günde bir değiştirilmesi ve yıkanmasında, yaz aylarında ise bu işlemin her gün uygulanmasında fayda vardır. Makyaj vb. kişisel bakımda kullanılan ürünlerin seçimin de düzenli olarak aynı markalar ve özel markaların tercih edilmesiyle kişisel bakımın doğru uygulanması sağlanır.

Kişisel Bakım Çeşitleri: Kişisel bakım, sadece vücut bakımı ve banyo yapmak değildir. Kıyafet bakımı, el ve ayak bakımı, saç bakımı, genital bölge bakımı, ağız ve diş bakımı, makyaj yapımı, istenmeyen tüylerden ve siyah noktalardan kurtulma da kişisel bakım uygulamaları ve çeşitleri arasında yer alır.

Kişisel Bakımın Sağlık Açısından Önemi

Sağlıklı yaşayabilmek için hastalıklardan uzak durmamız gereklidir. Hastalıklardan uzak durmak içinse kişisel temizlik ve bakım yapmak gereklidir. Saç bakımı yaparak saçlarda oluşacak olan hastalıklardan, ağız ve diş bakımı yaparak diş çürümesi gibi hastalıklardan kurtulabiliriz. Sağlıklı, hastalıksız bir yaşam sürdürmek adına vücudumuzda bulunan her bölgenin bakımına ve temizliğine gerekli önemi vermeliyiz. Böylece mikropları kendimizden uzak tutabiliriz. Birçok sağlık sorunu kişisel temizlik ve bakım eksikliğinden ve yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sağlık sorunu ortadan kalkması için temizliğe dikkat edilerek hijyen sağlanmalı, sağlık problemleri ile karşılaşmamalıyız.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Spora Başlamanın Tam Zamanı!

Bahar geldi, baharın sembolü olan çiçeklerin kokusu ve güneşin capcanlı ışıkları kendilerini göstermeye başladı. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir