Evde Krem Yapımının İncelikleri

Evde krem yapımının incelikleri; Mağazalarda, marketlerde satılan kremlerin büyük çoğunluğunda yoğun kimyasal maddeler bulunmaktadır. Doğal olduğu ileri sürülerek piyasaya sunulan pek çok kremde bile birtakım maddeler kullanılmaktadır. Cildiniz için en doğal ürünü arıyorsanız; bitkilerin gücünden ve diğer yardımcı malzemelerden faydalanarak kendi kremini hazırlayabilirsiniz.

Evde krem yapımının da kendine has incelikleri vardır. Kremlerin yapımında malzemelerin dozu, doğru malzemelerin kullanılması önemli detaylardır. Evde, cildinizin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik farklı kremler hazırlamanız da mümkün. Nemlendirme, yaşlanma karşıtı, leke giderici gibi çeşitli özellikleri olan ev yapımı doğal kremleri, titizlikle hazırladığınız müddetçe rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evde Krem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde krem yapmaya başlamadan önce cildinizin ihtiyaçlarınızı, kremi hangi bölge için kullanacağınızı net olarak belirlemelisiniz. Malzemeleri eksiksiz hazırlamış olmanız, yapacağınız kremden fayda görmeniz bakımın önemli bir detaydır.

Ev Yapımı Krem

Evde yapacağınız kremde kullanacağınız malzemelerin, daha önce cildinizde denenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Alerjik bir durum gelişmemesi için malzemelerin seçiminde özenli davranmanızda yarar var.

Evde Krem Bazı Hazırlama

Evde yapacağınız kremler için baz hazırlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Baz karışımın içine ihtiyaçlarınıza göre diğer malzemeleri, bitkileri, bitkisel yağları ilave edebilirsiniz. Krem bazı hazırlamak için balmumu, tatlı badem yağı, shea yağı ve mango yağına ihtiyacınız vardır. Bazı hazırlamak için önce balmumunu benmari usulü ile eritmelisiniz. Balmumu donmadan içerisine diğer malzemeleri ilave etmeli ve krem kıvamını elde edene kadar karıştırmalısınız.

Hazırladığınız krem bazının kıvamının katı olduğunu düşünürseniz tatlı badem yağının miktarını biraz artırarak karıştırmaya devam edebilirsiniz. Bu noktadan sonra ihtiyacınıza yönelik malzemeleri, baz krem donmadan karıştırarak ilave edebilirsiniz.

Evde Cilt Nemlendirici Krem Nasıl Hazırlanır?

Evde klasik cilt nemlendirici krem hazırlamak için krem bazını kullanabilirsiniz. Krem bazının üzerine, cilt nemlendirici etkisi olan diğer malzemeleri ilave edebilirsiniz. Sadece cilt nemlendirme etkisi olan malzemeleri karıştırarak da kullanmanız mümkün.

Cilt nemlendirici krem yapmak için 6 damla gül yağına, 2 çay kaşığı esmer pirinçten elde edilmiş nişastaya, 50 gram kadar susam yağına, 10 damla adaçayı yağına ve 16 damla lavanta yağına ihtiyacınız olacak. Tüm bu malzemeleri kendi içerisinde güzelce karıştırıp krem olarak hazırlayabilirsiniz. Malzemeler için nişastayı çıkartarak kalan malzemeleri krem bazının içine de karıştırabilirsiniz.

 

Eller kuruluk konusunda en çok şikâyet edilen bölgelerdendir. Gün içinde fazlasıyla yıpranan ellerin her zaman özel bir bakıma ihtiyacı olacaktır. Bunun için günlük bakımda ellerin nemlendirilmesini asla ihmal etmemelisiniz.

Evde el kremi hazırlamak için gliserine, badem yağına, gül suyuna ihtiyacınız olacak. Tüm malzemelerden eşit miktarda hazırlayıp iyice karıştırdıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Sürekli taze olarak hazırlamak isterseniz az miktarda yapıp kısa sürede bitirebilirsiniz.

Evde Vücut Nemlendirici Krem Yapımı

Vücuttaki nem oranı eldeki yüzdeki nem oranına göre daha azdır. Sürekli nemlendirilmediği için vücutta hızla kuruluk meydana gelir. Özellikle bacaklarda ve kollarda aşırı kuruluk olup pullanma bile görülebilir. Vücudu nemlendirmek için özel malzemelerle, evinizde kendi kreminizi hazırlayabilirsiniz.

Zeytinyağı, susam yağı ve soya yağı ve badem yağından birer çay kaşığı, yasemin yağından iki çay kaşığı karıştırarak vücut nemlendiricisi hazırlayabilirsiniz. Karışımı düzenli olarak kullandığınızda vücudunuzdaki kuruluk problemi kısa sürede ortadan kalkacaktır. Miktar az olduğu için bu kremi her seferinde yeniden hazırlamanız gerecek. Doğal bir karışım olduğundan sürekli taze hazırlanması daha doğru olacaktır.

Ev Yapımı Gece Kremi

Gece kremleri doğru içerikle hazırlanıp düzenli olarak kullanıldığında cilde ciddi bir fayda sağlarlar. Kremi yatmadan önce sürdüğünüzde gece boyunca cildinize faydası olacaktır. Evde gece kremi yapmak için 100 gram kadar buğday yağına, 5 gram alkole, yarım kilo taze kayısıya ve 15 gram balmumuna ihtiyacınız olacak.

Yarım kilo kayısının tamamını blenderden geçirip hazırlayın. Püreleşen kayısıların suyunu iyice sıkın ve süzün. Metal bir tencere içine buğday yağını koyun ve ısıtın. Balmumunu ayrı bir kabın içinde benmari usulü eritip hazırlayın. Balmumu eritme işlemini en son yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır çünkü diğer malzemeleri balmumu tekrar donmadan koymanız gerekecek. Eriyen balmumu içine buğday yağını ve kayısıyı ilave edin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ince bir tülbent içine koyun ve asarak süzülmesi için bir süre bekleyin. Süzüldüğünden emin olduktan sonra içine alkolü de ilave edip iyice karıştırın. Karışımı eski bir krem kabına ya da hava almayan sağlıklı bir kabın içine alabilirsiniz.

Evde Yaşlanma Karşıtı Krem Yapımının İncelikleri

Çok kolay bulunan malzemelerle yaşlanma karşıtı kreminizi evde hazırlamanız mümkün. Kremi hazırlamak için 20 ml Hindistan cevizi yağına, 30 gram balmumuna, 5’er ml kuşburnu yağı ve E vitaminine, 5’er damla gül yağı ve sardunya yağına ihtiyacınız var.

Önce balmumu ve Hindistan cevizi yağını cam bir kâse içinde karıştırıp eritmelisiniz. Ardından kalan diğer malzemeleri kabın içine ilave edin ve tekrar karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra soğumaya bırakmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Bitki Çayları Hakkında Her Şey! başlıklı makalemizde bitki çayları hakkında her şey, bitki çayları nasıl demlenir ve bitki çayları ne zaman içilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Basen Bölgesini Zayıflatmak İçin Diyet

Kalçalarınızın genişliğinden şikayet mi ediyorsunuz? Müjde; pek çok kadının başlıca derdi olan kalça problemini ortadan kaldıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir