Egzersiz Öncesi Ve Egzersiz Sonrası Beslenme

Öncelik olarak bahsetmeliyiz ki hayatımızın bir parçası olması gereken egzersiz günümüzde yeterli seviyede yapılamamaktadır. Ancak sağlığını ve diyetini korumak, güvence altına almak isteyen kişiler egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Egzersizler artık onlar için olmazsa olmazlarıdır. Şimdi gelelim asıl konumuza, egzersiz yapıyorsunuz ancak istediğiniz verimi alamıyorsunuz. Bu gibi durumlar birçok kişide karşımıza çıkmaktadır. Bütün bunların nedeniyse egzersiz ile birlikte besini çok yakın tutmalı ve antrenmandan önce ya da sonra ne yiyip, içeceğimizi tamamen kontrol altına almalıyız. Aksi taktirde istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu konu tamamen sağlığınız içinde çok önemlidir. Spor öncesi ya da sonrası vücudunuzun spor yapıldığında değişik reaksiyonlar gösterebileceği ürünlerde vardır. Bunlardan uzak durmalı ve kaçınmalısınız. Egzersizi eğer ki diyet ile yapıyorsanız özellikle yediklerinize çok dikkat ederek hareket etmelisiniz. Egzersiz öncesi ve sonrası nasıl beslenilmeli, ne gibi yiyecekler tüketilmeli sorularının cevaplarını sizlere yazımızın devamında vereceğiz.

Egzersiz Öncesi Nasıl Beslenmeliyim

Sizlere ilk olarak söyleyeceğimiz besin öğeleri çok nettir. Karbonhidratı bol besinler ve sağlıklı besinleri tüketmeniz antrenman öncesinde size bir zarar oluşturmamakla beraber kesinlikle enerji vererek egzersiz gücünüzü ve psikolojinizi rahatlatır. Bunun yanında kaliteli protein içeren ürünler, kalbe yararlı olan her türlü besin öğesi ve özellikle de su sizin egzersiz öncesi vazgeçilmezlerinizden olmalıdır. Kaslarınızın bütün ihtiyaçları için protein gereklidir. Bu yüzden sizin de beslenme açısından diyetteyseniz doktorunuzun kontrolünde ne kadar ve ne zaman protein alımına karar vermelisiniz. Diğer türlü egzersiz çalışmaları yapan kişiler ise eğer bir salonda çalışıyor ya da ilgilenen bir hocası var ise gereken bilgileri ve gereken protein miktarını öğrenerek hareket etmelisiniz.
Kaslarınızın hızlı bir enerji kazanmasını ve size egzersiz konusunda pozitif bir etki yaratmasını sağlayan besinler; ekmek, pilav, makarna, meyveler, çeşitli sebzeler size bu konuda büyük destek sağlayacaklardır.


Egzersiz öncesi çok yağlı besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Antrenman öncesinde orta safhalarda protein ve karbonhidrat içeren ürünler kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Sıvı tüketiminde en doğru şekilde sağlayın ve bu konuda bir düzen kazanın. Bu sizin için şimdiden bazı şeylere ilk adım olacaktır.

Egzersizden Kaç Saat Önce Beslenmeliyim

Egzersizden en az 1 saat önce ağır ve yüksek değerlere sahip besinler tüketmelisiniz. Bu 1 saatte ne tüketilmesini konuştuk. Belirtmek isteriz ki karbonhidratlı besinler sizin can yoldaşınız olacaktır. Birçok hedef için gerekli olan karbonhidrat egzersizle uğraşan kişilerin neredeyse tüm dallarında en önemli kaynaktır. Antrenmanınızın öncesine patates kızartması gibi ağır ve yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenmeliyim

Egzersiz sonrası tüketeceğiniz her besin iki kat daha önemlidir. Bu besinleri doğru şekilde aldığınız durumda yapılan egzersiz veya spordan üst derecelerde başarılar sağlamaktasınız. Güzel sonuçlar ve performans yükselmeleri için bu beslenme yöntemi çok önemlidir. Bugün bitti rahatlığayım diyerek istediğinizi yerseniz sizi kötü yollarla sürükler. Bu durumda da yaptığınız egzersizin anlamı kalmayacaktır.


Egzersiz sonrası ilk olarak kaybettiğiniz sıvı miktarını geri kazanmalısınız. Bunlarla birlikte yağ yakan ürünleri tercih ederek, protein sentezinin artmasına neden olursunuz. Bu durumda da vücudunuz daha dirençli ve güçlü olacaktır.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Spora Başlamanın Tam Zamanı!

Bahar geldi, baharın sembolü olan çiçeklerin kokusu ve güneşin capcanlı ışıkları kendilerini göstermeye başladı. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir