Cilt Bakımında Bitkisel Yağların Kullanımı

Cilt Bakımında Bitkisel Yağlar Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılmalıdır

Cilt bakımında hepimizin bildiği üzere eski çağlarda kadınların cilt güzelliği adına kullanabileceği herhangi bir kozmetik ürün bulunmamaktaydı. Eski zamanın kadınları, günümüzdeki kadınlar gibi şanslı bulunmamaktadır. Günümüzde kadınlarımız her türlü kozmetik ürüne ulaşabilme şansına sahipken, eski çağlarda yaşayan k5adınlarımız bu şansa sahip değildi. O zamanlar bu imkanlar olmasa da doğal hayattan edindikleri bilgiler ve doğal hayatın getirdikleri sayesinde sağlıklı bir cilde sahiptiler. Çünkü o zamanlarda doğal ve bitkisel hayat oldukça ön plandaydı.

Günümüzde ise kadınlarımız kimyasal içerikli maddeler ile dolu kozmetik ürünleri almakta ve kullanmaktadır. Bu ürünler ise kadınları cezp ederken, maalesef bir işe yaradıkları görülmemekle birlikte para tuzağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysaki kişiler modern çağın kimyasal kozmetiklerini bir kenara bırakıp da bitkisel yağlara yönelse ciltleri sorunlardan koruncak, parlak ve daha sağlıklı bir cilde kavuşacaklardır. Fakat bunu hayatınıza geçirebilmeniz için cilt bakımında bitkisel yağların öneminiz, ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmeniz gereklidir.

Herkesin de bildiği gibi doğada milyonları aşkın bitki türü yaşamını sürdürmektedir. Bu bitkilerin bir işlem görmesine gerek duyulmadan kabuğundan tutun, meyvesine kadar yağ özleri çıkarabilmektedir. Özellikle de cilt bakımı adına bunlar kadınların mutlaka yararlanması gereken veli nimetlerdir. Peki bunların cilt için ne işe yaradığını, kullanıldığını biliyor musunuz? Kadınlarımızın pek çoğu bu konuda bu özlerin cilt için yararlarından habersizdir. Bizler bugün yazdığımız makalede sizlere cilt bakımında bitkisel yağların ne işe yaradığını ve önemini, başlıklara ayırdığımı bitkisel yağları tanıtarak yapacağız.

Bitkisel Yağlar Ve Özellikleri

Limon Yağı : Cildimiz adına oldukça önemli olan limon yağı özellikle oluşan sivilcelerin azalması adına çok etkilidir. Bu özelliği nedeniyle de cildin fazla olan yağını atmasına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra cildinizi de temizleyecek tonik görevi üstlenmektedir. Cildinizdeki sarkmaları önleyerekten vücudunuzun daha da gergin olmasını sağlamaktadır. Limon yağını vücudunuza masaj yaparaktan, parmak uçlarınıza yapabilirsiniz. Temizleme durumunda ise pamuk kullanımı oldukça uygundur.

Susam Yağı : Bilindiği gibi susamın oldukça güçlü bir bitki olduğu tartışalamaz. Susamın kuvvetli bir etkisi vardır. Cildimiz üzerinde de susam yağı kullanımı ideal olacaktır. Özellikle de kuru ciltler de nemlendirme açısında oldukça ideal bir yağ seçimidir. Ayrıca bu yağ kaşlarınızın da gür ve sağlıklı olması adına önemli rol oynamaktadır. Yaz aylarında cildinizi güneşten korumak adına susam yağı ise cildinizi korumaya yetecektir. Susam yağını ise cildinize pamukla uygulayınız.

Fındık Yağı : Özellikle de kuru ve çatlamış ciltler için oldukça ideal bir yağ türüdür. Fındık yağı çatlak giderici olarak bilinmekte ve vücuda mesaj olarak uygulanmalıdır.

Gül Yağı : Gül yağı kokusu nedeniyle de oldukça tercih edilen bir bitkisel yağdır. Özellikle de alerjik bünyeler nedeniyle oluşum gösteren cilt kızarıklarını alma için birebirdir. Ayrıca leke giderici ve cilt parlaklaştırıcı olarak da kullanılır. Gül yağını da pamuk yardımı ile cildinize sürünüz.

Bir önceki yazımız olan Kabak Suyu’nun Sağlığa İnanılmaz Faydalarıbaşlıklı makalemizde kabak, kabak suyu tarifi ve kabak suyunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Aşk Neden Biter?

Her şey ne güzel başlamıştı. Belki ilk gördüğünüz an birbirinize aşık olmuştunuz. Üstelik ilişki yürüsün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir