Cildinize Farklı Bir Dokunuş Kuru Fırçalama Yöntemi!

Cildinize farklı bir dokunuş kuru fırçalama yöntemi, cilt bakımı her geçen gün gelişen yenilenen bir alandır. Son dönemde sıkça duyulan ve pek çok kişinin severek uyguladığı bir cilt bakımı yöntemi de kuru fırçalamadır. Kuru fırçalama ismi sebebiyle zarar verici bir işlem gibi görünebilir ama aslında ciltte pek çok soruna etki eden faydalı bir yöntemdir.

Kuru Fırçalama Tekniği Nedir?

Herhangi bir krem, jel, sabun kullanmadan, eczanelerde satılan kuru vücut fırçalarıyla yapılan cilt bakım tekniğine kuru fırçalama tekniği adı verilir. Kuru fırçalama yöntemi esasen bir SPA tekniği olarak kabul edilir.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama yapabilmek için önce bir eczane ya da kozmetik mağazasından vücut fırçası edinmelisiniz. Kuru fırçalama sonrasında cildinize nemlendirici sürebilirsiniz. Duş almadan önce cilt kuru durumdayken kuru fırça ile vücudun tüm bölümleri fırçalanır. Fırçalama yaparken nazikçe davranmanız ve fırçayı tek yönde hareket ettirmeniz önemli detaylar. Fırçalama işlemi bittikten sonra nemlendirme özelliği fazla olan bir kremi tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Kuru Fırçalama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru fırçalama tekniğinde en önemli püf nokta fırçayı cildinize uygulama biçiminizdir. Cilde fırçayı çok bastırırsanız ve sert hareketlerle uygulama yaparsanız; cildiniz tahriş olabilir. Fırçalama sırasında cildinizin nemli olmaması, tamamen kurumuş olması da önemlidir.

Kuru fırçalamayı yapmaya ayaklarınızdan başlamalı ve yukarı doğru çıkmalısınız. Küçük dairesel hareketler tekniğin önemli bir detayıdır. Fırçalamayı sabah erken saatlerde yaparsanız; vücudunuz gün boyu enerjik olacaktır. Fırçalama yaparken koltuk altınızı ve iç bacaklarınızı ihmal etmeyin çünkü lenf sisteminin önemli noktaları buralardadır.

Kuru fırçalama yöntemini yaparken toksin giderici etkisinden fazlaca yararlanmak için diğer detoks programlarıyla destek verebilirsiniz. Ayrıca bol su tüketimine ve uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz.

Kuru Fırça Seçiminde Dikkat Edilecekler

Kuru fırçalama yöntemini uygulayacağınız fırçanın seçimi oldukça önemlidir. Alacağınız vücut fırçasının sentetik fırça kılları olmaması gerekiyor. Doğal kılları olan fırçalar yöntem için daha idealdir. Fırçanın uzun saplı olması uygulamanın daha kolay yapılmasına yardımcı olur.

Vücudu Fırçalamak Ne İşe Yarar?

Kuru fırçalamada temel nokta vücutta çeşitli bölgelerde bulunan lenf sistemini hareketlendirmektedir. Böylece kan dolaşımı aktifleşir ve toksinler vücuttan atılarak cildin yenilenmesi sağlanır.

Rutin olarak yapılan kuru fırçalama, cilt üzerindeki ölü derinin tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Deri altındaki yağ tabakasının atılması kuru fırçalama yöntemi ile mümkündür. Deri altındaki yağ tabakasının temizlenmesi ile önemli cilt sorunlarından olan selülit çözüme kavuşmuş olur.

Neden Kuru Fırçalama Yöntemi?

Kuru fırçalama yönteminin tercih edilmesi için birçok neden vardır. Pahalı birçok cilt bakımı yöntemi düşünüldüğünde kuru fırçalama tekniği oldukça ucuzdur. Pek çok cilt bakım tekniği için fazlaca zaman ayırmak gerekirken kuru fırçalama tekniğinin 2-3 dakikada yapılabiliyor olması da önemli bir tercih nedenidir.

Tüm bu pratik detayların yanında cildin de sağlığına kavuşmasına yardımcı olacak olması kuru fırçalama tekniğini tercih etmek için önemli nedenlerdendir. Denenmiş ve başarıya ulaşmış bir yöntem olması denemeye değer olduğunu gösterir.

Kuru Fırça Yöntemi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Uygulamayı duş vakitlerinde yapabilirsiniz ama çok sık yaptığınız zaman ciltte tahriş gibi sorunlar görülebilir. Kuru fırçalama yöntemi iki hafta düzenli olarak yapıldığında cildin tazelendiği, sağlığına kavuştuğu görülebilir. Duştan hemen önce düzenli olarak kuru fırçalama yapabilirsiniz. Günde iki kez fazlayken günde bir kez ya da iki günde bir ideal sıklık kabul edilebilir.

Vücut Fırçası Kullananlar Ne Diyor?

Vücut fırçasını kuru teknik ile kullanan kişilerin, bu teknikle pek çok cilt kusurundan kurtulduğu biliniyor. Kuru fırçalama tekniğini kullanan ünlü isimler de mevcut. Tekniğin bir anda bu kadar yayılmasında ünlülerin de tercih ediyor olmasının etkisi büyüktür. Kuru fırçalama tekniğini Miranda Kerr, Molly Sims gibi ünlü isimlerin kullandığı biliniyor.

Kuru Fırça Fiyatları

Kuru fırça çeşitleri oldukça fazladır. Fiyat konusunda en belirleyici nokta fırçanın kılları ve fırçada kullanılan malzemedir. Ahşap ve doğal kıllara sahip fırçalar fiyat olarak daha fazladır. Kuru fırça yönteminde kullanılan vücut fırçalarında fiyatlar 20 TL ile 80 TL arasında değişmektedir. Ortalama 30-40 TL gibi bir fiyata doğal at kılı fırçalardan edinebilirsiniz. Daha lüks fırçalar kullanmak istiyorsanız 200 TL’ye yakın bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekecektir. Kuru fırçalamada kullanılan vücut fırçalarını pek çok internet sitesinden, kozmetik mağazasından ve eczaneden temin edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek ölçüt güvenilirlik olmalıdır.

Kuru Fırçalama Yöntemini Kimler Kullanabilir?

Kuru fırçalama yöntemini hemen herkes kullanabilir. Özellikle selülit sorunu olanlar, cilt kuruluğu, pul pul dökülme gibi cilt sorunu yaşayanlar, cildinde kuru bir katman olanlar, cildi canlılığını kaybetmiş olanlar kuru fırçalama yöntemini tercih edebilirler.

Kuru fırçalama yöntemi için böyle cilt sorunlarının olması şart değildir. Selüliti önlemek isteyenler, cildin pürüzsüz olmasını isteyenler de önlem amaçlı olarak kuru fırçalama yöntemi uygulayabilirler. Cildi aşırı hassas olanlar, klasik ve nazik bakımlarda bile kızarıklık, tahriş sorunu yaşayanlar kuru fırçalama tekniğini tercih etmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaş Otuz Beş, Cilt Bakım İster! başlıklı makalemizde anti aging, cilt bakımı ve kırışık önleyici cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir

 

About trendadmin

İlgini Çekebilir

Yeşil Kilin Faydaları

Yeşil kil temel mineraller ve demir oksitleri içeren organik bir maddedir. Uzun yıllar boyunca Fransa’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir